Elektryczne centralne ogrzewanie

Z centralnym ogrzewaniem mamy do czynienia w budynku wtedy, gdy jedno (centralne) źródło zaopatruje w ciepło cały budynek. Takim źródłem ciepła najczęściej są kotły centralnego ogrzewania.

W trzech przypadkach można mówić o elektrycznym centralnym ogrzewaniu. Oczywiście metod na elektryczne ogrzewanie jest mnóstwo, większość z nich (jak choćby zastosowanie elektrycznych grzejników olejowych czy pieców akumulacyjnych) nie może być traktowana jako centralne ogrzewanie. Mamy bowiem do czynienia z co najmniej kilkoma źródłami ciepła, rozproszonymi po całym domu.

Nie chcę tu zaczynać dyskusji, czy lepsze jest ogrzewanie centralne, czy rozproszone, więc zostawmy ten temat.

Centralne ogrzewanie pompą ciepła

Pompa ciepła to urządzenie do zamiany energii elektrycznej na ciepło, która zdaje się generować to ciepło znikąd. Zużywając 1 kWh energii elektrycznej pompa dostarcza do budynku 3,5 – 4 kWh ciepła. Mówimy tu oczywiście o pompie ciepła woda-woda, te są najczęściej stosowane do centralnego ogrzewania.

Naturalnie pompa ciepła nie generuje energii, tylko pobiera ciepło z tzw. dolnego źródła (którym najczęściej jest wymiennik ciepła z glikolem, zakopany pod trawnikiem). Dlatego do zapewnienia odpowiedniej wydajności tej pompy ciepła, dolne źródło musi mieć odpowiednią wielkość i wydajność.

Ciepła woda podgrzana w pompie ciepła najczęściej jest wykorzystywana do ogrzewania podłogowego. Bo im wyższa temperatura oddawania energii przez pompę ciepła, tym mniejsza jej efektywność. Dlatego opłaca się w tym przypadku stosować ogrzewanie podłogowe a nie grzejniki.

Elektryczny kocioł centralnego ogrzewania

Możliwe jest również wykorzystanie do centralnego ogrzewania budynku elektrycznego kotła. To urządzenie nie jest niczym więcej, jak odpowiednio dużą grzałką zamontowaną w obudowie, zaopatrzoną ewentualnie w dodatkowe podzespoły takie jak sterownik i pompka obiegowa.

Elektryczny kocioł centralnego ogrzewania daje tylko 1 kWh ciepła z 1 kWh prądu, więc jego eksploatacja jest droga. I jeśli mam być szczery, nie bardzo widzę sens stosowania takich urządzeń.

Moim zdaniem centralne ogrzewanie elektrycznym kotłem ma sens tylko wtedy, gdy jest to awaryjne źródło ciepła, a podstawowym np. kominek z płaszczem wodnym. Tyle tylko, że kocioł elektryczny jest moim zdaniem trochę za drogi jak na awaryjne źródło ciepła.

Elektryczne ogrzewanie nadmuchowe

Wcale nie jest powiedziane, że ciepło wytworzone przez elektryczną grzałkę (czy nawet pompę ciepła) musi być rozprowadzane po domu jako woda w instalacji ogrzewczej. Równie dobrze może być to ogrzane powietrze, jak w przypadku kominka z dystrybucją gorącego powietrza.

Przykładem takiego ogrzewania nadmuchowego jest np. fundament grzewczy Legalett. Ciekawostka polega na tym, że w tym systemie ogrzewania podłogowego nośnikiem ciepła jest właśnie powietrze.

Leave a Response