Ogrzewanie podłogowe

Jednym z bardziej nowoczesnych sposobów na dostarczanie ciepła do pomieszczeń jest ogrzewanie podłogowe, jeden z rodzajów ogrzewania płaszczyznowego. W tym przypadku nośnik ciepła nie trafia do grzejników, które podgrzewają powietrze, tylko do sieci rurek zalanych w betonie w podłodze.

Pomysł na ogrzewanie podłogowe nie jest nowy, bo stosowano je już w czasach antycznych, i znano pod nazwą hypocaustum. Ostatnimi czasy (mam na myśli drugą połowę ubiegłego wieku) takiego ogrzewania się nie stosowało głównie ze względu na popularność grawitacyjnych instalacji centralnego ogrzewania. Ogrzewanie podłogowe bez pompy działać nie będzie.

Poniżej fotografia rurek ogrzewania podłogowego rozłożonych na pierwszej warstwie wylewki, przygotowanych do zalania jastrychem.

Underfloor Heating Overview

Ogrzewanie podłogowe posiada bardzo dużą powierzchnię wymiany ciepła z pomieszczeniem. Większość ciepła dostarczana jest bezpośrednio do ogrzewanych obiektów (i człowieka!) na drodze promieniowania, przyjaznej użytkownikowi. Przyjaznej, bo ciepło dociera do człowieka bezpośrednio, a nie w formie podgrzanego powietrza, które ma przykry zwyczaj zbierać się pod sufitem. Również ciepła podłoga daje przyjemne odczucia.

Sporo mówi się o dużym komforcie cieplnym ogrzewania podłogowego. Można uzyskać dzięki niemu ten sam komfort cieplny co w przypadku grzejników, gdy temperatura w pokoju jest niższa. A im niższa temperatura w pokoju, tym mniejsze straty ciepła i koszt ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe ma niską temperaturę czynnika krążącego w rurkach. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie do jego zasilania pomp ciepła i kotłów kondensacyjnych. Kondensacyjne kotły centralnego ogrzewania najwyższą sprawność osiągają tylko wtedy, gdy temperatura czynnika w instalacji jest niższa, niż temperatura kondensacji pary wodnej w spalinach. To kolejny czynnik, który pozwala na oszczędności.

Oczywiście ogrzewanie podłogowe ma też sporo wad. Po pierwsze, planując ogrzewanie podłogowe trzeba zaplanować choćby w przybliżeniu rozmieszczenie w pokoju mebli. Jego wydajność bowiem się mocno zmniejszy, gdy spory fragment podłogi zastawimy meblami. Inaczej wygląda sytuacja, gdy meble będą stały na kilkucentymetrowych nóżkach, ale i tak wydajność ogrzewania może nieco spaść.

Nie ma natomiast problemu ze stosowaniem różnych materiałów wykończeniowych na podłodze. Oczywiście na ogrzewanie podłogowe najlepiej położyć kafle, ale możliwe jest też ułożenie paneli i klepki.

Foto: UFH Supply.

One Response to “Ogrzewanie podłogowe”

  1. […] przy tym dość tanie, porównując do kosztu konwencjonalnej instalacji ogrzewczej (grzejniki / ogrzewanie podłogowe, rury, koci0ł centralnego ogrzewania, pompa, naczynie wzbiorcze, przyłącze gazowe, […]

Leave a Response