Grzejniki żeliwne

Po prezentacji zalet i wad grzejników stalowych i aluminiowych, pora na kilka słów o grzejnikach żeliwnych. Wprawdzie powoli znikają one z rynku i są coraz rzadziej stosowane, to jednak nie ma co jeszcze o nich zapominać.

Takie grzejniki widział chyba każdy z nas, bo kilkadziesiąt lat temu to właśnie takie grzejniki były najpopularniejsze i dlatego wiszą one w wielu domach i mieszkaniach. Często są demontowane i zastępowane przez grzejniki stalowe, co ma tę zaletę, że można je za bezcen kupić z drugiej ręki.

Zamontowany grzejnik żeliwny.

Powyższe zdjęcie (źródło) przedstawia zmontowany z kilkunastu żeberek grzejnik żeliwny, wiszący pod parapetem. Taki grzejnik ma stosunkowo mało rozwiniętą powierzchnię wymiany ciepła, dlatego zazwyczaj ma po prostu duże rozmiary. Około 2/3 ciepła przekazuje w formie konwekcji, pozostałą część na drodze promieniowania.

Nie wiem, czy wiecie, ale na zachodzie tego typu grzejniki są chyba najdroższym sposobem rozprowadzenia ciepła po mieszkaniach i domach. Głównie ze względu na walory dekoracyjne, bo technologia, w jakiej są wykonane (odlewanie), umożliwia wykonanie nawet bardzo fantazyjnych kształtów i zdobień. Poniżej przykład (źródło) takiego właśnie grzejnika, choć akurat ten konkretny egzemplarz ma dosyć ubogie zdobienia.

Radiator

Wady grzejników żeliwnych

Grzejniki żeliwne wykonywane jako oddzielne żeberka i montowane razem na dowolną niemal długość znane są już od 150 lat. Odlew żeliwny nie wymaga wyrafinowanych procesów technologicznych, choć nie zapewnia ani gładkości powierzchni, ani wysokiej jakości wykonania. Dlatego takie grzejniki trudno czyści się z kurzu, co w przypadku wysokotemperaturowych instalacji ogrzewczych będzie bardzo nieprzyjemne dla alergików (przypiekanie kurzu).

Grzejniki żeliwne mają bardzo dużą masę, co niesie ze sobą dwa skutki.

Po pierwsze, w niektórych przypadkach ich zamontowanie może być trudne. Zwłaszcza w przypadku budynków o konstrukcji lekkiej, np. ze ścianami szkieletowymi albo w technologii straw bale.

Po drugie, mają one dużą bezwładność cieplną. Długo stygną, ale i długo się nagrzewają. Wpływa na to również duża pojemność wodna tychże grzejników.

Zalety grzejników żeliwnych

Zaletą grzejników żeliwnych jest przede wszystkim ich bardzo długa żywotność. Znane są przypadki grzejników, które bezawaryjnie pracują w instalacji ogrzewczej od ponad 100 lat. To wszystko dzięki fizycznym właściwościom żeliwa, które jest mocno odporne na korozję.

Kolejną zaletą jest stosunkowo niski opór hydrauliczny, co umożliwia stosowanie tych grzejników (wraz z rurami o dużej średnicy) do grawitacyjnych instalacji centralnego ogrzewania. Dziś jednak mało kto taką instalację chce mieć u siebie w domu (bo te z pompką są wydajniejsze i łatwiejsze do sterowania).

4 komentarze to “Grzejniki żeliwne”

  1. […] brzmiał: proszę o odpowiedź czy grzejniki żeliwne nowej generacji mogą by ogrzewane gazem. Proszę o podanie wad i zalet.Proszę o udzielenie […]

  2. grzejnikizeliwne.wordpress.com pisze:

    Ciekawy, merytoryczny artykuł.

  3. Leon Reclik pisze:

    Mam problem chcę wymienic kocioł dla 320m2 budynku 38kw o pojemnosci wody w kotle 53litry.instalacja co to grawitacyjna i grzejniki żeliwne.jest to kocioł retortowy ze sterowniem co i cwu. moje pytanie czy ta pojemnośc kotła 53litry jest wystarczajaca dla takiej instalacji.W tabelitego kotła niepisze że jest to kociol na grawitacje jest to EG DUO Gren.informacie prosze kierować na e-mail introrec@wp.pl

  4. […] termostatyczna marki Danfoss na zaworze przy żeliwnym, tradycyjnym grzejniku. Widoczne jedno żeberko. Ta głowica ma nastawy od 2 do 4. Fot. z archiwum […]

Leave a Response