Ogień w domu

Ogień w domu był pierwszym sposobem na dostarczanie nam ciepła w czasie zimnej pory roku. Wprawdzie te domy miały postać jaskiń a ogień był w ognisku, ale ten rodzaj ogrzewania do dziś należy do bardzo pożądanych. Niedawno był wręcz symbolem luksusu, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Dziś powoli się to zmienia.

Budowa kominka nie należy wprawdzie do tanich usług budowlanych, ale prosty wkład kominkowy do okazjonalnego palenia można kupić już za mniej, niż 1 000 PLN. Na rynku pojawiają się coraz nowsze materiały, z których można wykonać jego obudowę, w internecie można pooglądać coraz to nowe projekty jego wykończenia. Kominek można też zaprząc do ogrzewania części, bądź całości domu, za pomocą płaszcza wodnego, albo dystrybucji gorącego powietrza.

Nowoczesne kominki mają wysoką sprawność, są coraz bardziej efektywne, coraz trwalsze i całkiem bezpieczne. A przy tym atrakcyjne wizualnie — chyba nikt nie zaprzeczy, że salon z płonącym kominkiem, nie stwarza wyjątkowej, przyjaznej atmosfery.

Dzisiejsze kominki to nie urządzenia sprzed kilkudziesięciu lat. Skład spalin jest znacznie mniej obciążający środowisko, niż kiedyś, choćby w zakresie efektywności spalania (emisja tlenku węgla) oraz zapylenia.

Z doświadczeń osób, które niedawno wprowadziły się do domu z kominkiem, wynika, że domownicy bardzo chętnie będą spędzać jak najwięcej czasu właśnie przed nim. Przynajmniej przez kilka pierwszych sezonów grzewczych. Nowoczesne kominki doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, wysokiej klasy sprzętu audio/tv, nowoczesnych materiałów wykończeniowych. To nie tylko rustykalne piece z cegły, ale też stal i szkło.

Leave a Response