Elektryczne piece akumulacyjne

Elektryczne piece akumulacyjne są jedną z najtańszych metod na elektryczne ogrzewanie domu. Najtańszą (z punktu widzenia kosztu wyprodukowanego ciepła, nie inwestycji!) metodą jest, rzecz jasna, ogrzewanie pompą ciepła.

Elektryczne piece akumulacyjne działają na prąd i pozwalają tanio ogrzać dom podłączony do dwustrefowej taryfy elektrycznej. Nagrzewają się w nocy, w czasie tańszej taryfy (akumulują ciepło) a ogrzewają pokój wtedy, gdy jest to potrzebne. Są przy tym dość tanie, porównując do kosztu konwencjonalnej instalacji ogrzewczej (grzejniki / ogrzewanie podłogowe, rury, koci0ł centralnego ogrzewania, pompa, naczynie wzbiorcze, przyłącze gazowe, komin).

A jak to dokładnie wygląda?

Schemat takiego pieca akumulacyjnego przedstawia poniższa ilustracja [źródło].

Elektryczny piec akumulacyjny - schemat
Schemat pieca akumulacyjnego. 1 – sterownik, 4 – czujnik temperatury w pokoju, 11 – wentylator, 12 – grzałki,

Przedstawiony na ilustracji piec posiada cztery grzałki umieszczone w warstwie materiału akumulującego ciepło. Jest to piec z rozładowaniem dynamicznym, tj. oddaje on ciepło w takiej ilości, jaka niezbędna jest dla utrzymania temperatury w pokoju. Gdy jest za zimno, wentylator się włącza, przez piec przepływa powietrze, odbierając ciepło zgromadzone w środku. Gdy jest dość ciepło, wentylator się wyłącza i piec nie oddaje ciepła do pomieszczenia.

Można też kupić piece z rozładowaniem statycznym. Te mają po prostu otwory w górnej i dolnej części obudowy. Powietrze samoczynnie przepływa przez piec dzięki prądom konwekcyjnym, podobnie jak przez zwykłe grzejniki. Nie mają one oczywiście możliwości efektywnego regulowania ilości oddawanego do pomieszczenie ciepła. Są za to tańsze i cichsze (bezgłośne) w eksploatacji.

Poniższe zdjęcie [źródło] przedstawia piec akumulacyjny z rozładowaniem statycznym, po zdjęciu obudowy i jednego kompletu elementów akumulacyjnych. Nic specjalnego, prawda?

Kiedy piece akumulacyjne się opłacają?

Ogrzewanie elektryczne ma sens wtedy, gdy dom zużywa mało ciepła. Piece akumulacyjne są oczywiście lepsze od grzejników konwekcyjnych czy elektrycznych kaloryferów olejowych. Opłacają się też na przykład w domkach letniskowych, które ogrzewa się rzadko. Nie mogą być jednak w takiej sytuacji jedynym źródłem ciepła, bowiem bardzo długo się nagrzewają i ciepło dają dopiero drugiego dnia. Są wprawdzie piece akumulacyjne z dodatkową grzałką pozwalającą natychmiast wytwarzać ciepło, ale jej uruchomienie w dziennej strefie taryfowej będzie bolesne dla kieszeni…

Elektryczny piec akumulacyjny - fotografia
Elektryczny piec akumulacyjny po zdjęciu obudowy i jednego kompletu elementów akumulacyjnych

One Response to “Elektryczne piece akumulacyjne”

  1. […] nie jest to tania pompa ciepła. Ogrzewanie elektryczne jest drogie, choć w wersji akumulacyjnej (piece akumulacyjne) wychodzi całkiem tanio. Tak czy siak, można wtedy rozważyć podłączenie kominka jako […]

Leave a Response