Awaryjne źródło ciepła

Gdy temperatura spadnie do obliczeniowego -20°C a nagle podstawowe źródło ciepła w domu lub mieszkaniu padnie, nie jest fajnie. Dobrze ocieplony budynek o wysokiej zdolności akumulacji ciepła będzie stygł wolniej, ale prędzej czy później i tak przestanie być w nim przyjemnie.

Dobrze mieć jakąś alternatywę, jakieś awaryjne źródło ciepła, na tego typu sytuacje. Bo kocioł centralnego ogrzewania może się nagle popsuć (co może wymagać interwencji serwisanta, możliwej na przykład dopiero za kilka dni), albo Gazprom może nam zakręcić kurek z gazem.

Szczęśliwie takich źródeł ciepła można sobie wyobrazić sporo.

1. Kominek

W wielu dzisiaj stawianych domach montuje się kominki. Nie zawsze są to kominki z płaszczem wodnym wykorzystywane jako podstawowe źródło ciepła. Często ich rola jest głównie dekoracyjna, są one uruchamiane sporadycznie, raczej dla klimatu, niż dla ciepła.

Jeśli kominek ma być tylko dodatkowym źródłem ciepła, nie ma sensu kupować wkładu kominkowego z płaszczem. To są drogie urządzenia, które opłacą się wtedy, gdy będą regularnie (a najlepiej intensywnie) wykorzystywane. Lepiej więc skorzystać z kominka powietrznego, niekoniecznie podłączonego do dystrybucji gorącego powietrza. Wystarczą duże kratki u dołu i góry obudowy, pozwalające na ogrzanie pomieszczenia, w którym stoi kominek.

2. Elektryczne farelki i inne wynalazki

Elektryczne farelki (termowentylatory) pozwalają ogrzać punktowo żądane miejsce. Przydadzą się więc w domu do osuszenia zalanej ściany, ale także do dogrzania pokoju w razie awarii podstawowego ogrzewania.

Oczywiście nie dają one taniego ciepła, chyba, że uruchamiane są w nocnej (tańszej) strefie taryfowej.

Niestety, aby ogrzać cały dom farelkami, konieczne byłoby kupienie co najmniej kilku sztuk a domowa instalacja elektryczna może tego nie wytrzymać.

3. Klimatyzatory

Klimatyzatory to najprostsze pompy ciepła powietrze-powietrze. Wiele z nich ma funkcję grzania, którą wystarczy włączyć, by cieszyć się ciepłem. W dodatku, będzie to ciepło bardzo tanie, z racji ich efektywności (współczynnika wydajności pompy ciepła).

Jeśli w domu ma się pojawić klimatyzator, warto wykorzystać go też jako awaryjne źródło ciepła. Podobnie jak farelka, nie będzie on jednak działać, gdy nie będzie w domu prądu.

4. Biokominek

Biokominek jako podstawowe źródło ciepła się nie nadaje, bo 1 kWh ciepła z biokominka kosztuje nawet 0,8-1 PLN. Poza tym jego moc jest raczej nieduża, konieczne byłoby wyposażenie każdego pomieszczenia w takie urządzenie.

Ale do dogrzania zimnego pokoju? Będzie jak znalazł.

Leave a Response