Grzejniki olejowe – przenośne, elektryczne, oszczędne?

Grzejniki olejowe to zupełnie inny rodzaj grzejników od opisywanych wcześniej grzejników żeliwnych, konwekcyjnych czy stalowych. Bo te grzejniki nie służą do oddawania ciepła z wody krążącej w instalacji ogrzewczej do pomieszczeń, tylko same z siebie są źródłem ciepła. Nie wymagają do poprawnej pracy ani kotła, ani instalacji centralnego ogrzewania, a tylko gniazdka z prądem w ścianie.

Jako takie, grzejniki olejowe nie są więc częścią instalacji centralnego ogrzewania, nie do końca zatem pasują do tej witryny. No ale skoro pisałem ostatnio tyle o innych rodzajach grzejników, to i o tych powinienem napisać.

Budowa grzejników olejowych

Dimplex Oil Filled Panel Radiators 750W - 2kW
Grzejnik olejowy Dimplex. Foto: Prestige Radiators

Typowy grzejnik olejowy konstrukcją prawie nie różni się od stalowych grzejników płytowych. Zresztą jako takie te grzejniki właśnie najczęściej są wykonywane — poprzez złączenie dwóch odpowiednio wyprofilowanych stalowych blach. Przestrzeń między blachami wypełniana jest olejem, zaś w dolnej części grzejnika umieszcza się elektryczną grzałkę. Grzałka podłączona jest do sieci elektrycznej w domu czy mieszkaniu za pomocą wbudowanego w grzejnik sterownika. Najczęściej jest to zwykły termostat, czasem ten układ bywa nieco bardziej rozbudowany.

Jak wspomniałem wcześniej, grzejniki elektryczne same z siebie są źródłem ciepła, a konkretnie ciepło to produkuje wbudowana w grzejnik elektryczna grzałka. Co z tego wynika, korzystają one z najdroższego nośnika ciepła — energii elektrycznej. Ogrzewanie elektryczne za pomocą takich grzejników stosowane jest najczęściej tylko doraźnie, w czasie największych mrozów (albo awarii tradycyjnego ogrzewania), ewentualnie do ogrzewania domów energooszczędnych.

Rodzaje grzejników olejowych

Oprócz takich grzejników, jak przedstawiony na poprzedniej ilustracji, nowoczesne konstrukcje grzejników olejowych mają czasem znacznie bardziej rozbudowaną formę.

Przykładowo, bez problemu można kupić grzejnik olejowy żeberkowy, o konstrukcji podobnej, do grzejników żeliwnych. Oczywiście w tym przypadku żeberka też są wykonane ze stali, tj. każde żeberko z dwóch odpowiednio ukształtowanych blach stalowych.

Portable radiator / oil heater ($40)
Grzejnik olejowy konwekcyjny. Foto: mds2008.

Takie grzejniki, w odróżnieniu od tych przedstawionych powyżej, znacznie większą ilość ciepła dostarczają na drodze konwekcji, są więc to grzejniki konwekcyjne. W stosunku do zajmowanego miejsca w pokoju mają znacznie większą powierzchnię wymiany ciepła, a zatem i większą moc.

Akumulacja w grzejnikach olejowych

Dzięki temu, że grzejniki wypełnione są olejem, posiadają pewną zdolność do akumulowania ciepła. Dzięki temu raz nagrzane, oddają ciepło przez nieco dłuższy czas, niż gdyby były tego oleju pozbawione.

Z drugiej strony, czas oddawania ciepła przez grzejnik olejowy jest rzędu godziny czy dwóch. Trudno więc wykorzystać je do akumulacji ciepła pozyskanego w tańszej nocnej strefie taryfowej (chyba, żeby zostały włączone zaraz przed końcem tej taryfy, by nagrzać rano pokoje przed wstaniem mieszkańców).

Grzejniki olejowe z całą pewnością nie mogą równać się z elektrycznymi piecami akumulacyjnymi. Dlatego w mojej opinii na podstawowe źródło ciepła dla domu się nie nadają.

Czym zastąpić grzejniki olejowe?

Elektryczne grzejniki olejowe to raczej źródło ciepła do dogrzewania się, jak już wspomniałem powyżej. Ale czy można je w tej funkcji czymś zastąpić?

Oczywiście, że tak.

Świetnym elektrycznym źródłem ciepła na chłodne jesienne wieczory (gdy jeszcze nie włączone zostało ogrzewanie) będzie elektryczna farelka, czyli ogrzewacz nadmuchowy (termowentylator).

Jeszcze lepszym źródłem ciepła będzie klimatyzator z funkcją grzania. Jego wydajność będzie większa, a koszt eksploatacji niższy. Niestety, trzeba wydać sporo pieniędzy, by go kupić i zainstalować. Za to latem będzie przyjemnie schładzać pomieszczenia.

A to tylko źródła elektryczne, a przecież ogrzewać się można też piecykiem na propan, biokominkiem, zwykłym kominkiem czy wolno stojącym piecem na drewno (tzw. kozą).

11 komentarzy to “Grzejniki olejowe – przenośne, elektryczne, oszczędne?”

 1. […] w danym pomieszczeniu. Przykładem mogą być na przykład termowentylatory (farelki), ale też elektryczne grzejniki olejowe (o ile są to grzejniki konwekcyjne). Powietrze jako czynnik roboczy jest bowiem mało wdzięczne, […]

 2. […] ogrzewanie podłogowe pod postacią mat lub przewodów grzejnych. Alternatywą mogą być też elektryczne grzejniki olejowe. Jeśli chodzi o wielkość, kotły elektryczne są podobnej wielkości, jak kotły gazowe, albo […]

 3. a pisze:

  a gdzie te mity? czy prawdy, nic na ten temat 🙁

 4. Adam pisze:

  Posiadam grzejnik Sapir. Jestem zadowolony, ponieważ w szybkim czasie i nie dużym kosztem nagrzewa pomieszczenie, dobry do małych pomieszczeń. Lekki, można go łatwo przenosić. Kabel odpowiedniej długości.

 5. Ewa pisze:

  Grzejnika olejowego używam od roku w salonie kosmetycznym. W zupełności wystarcza aby nagrzać pomieszczenie w ciągu dnia. Łatwo reguluje się temperaturę, można go przestawić szybko dzięki zamontowanym kółkom.

 6. Wanda pisze:

  W moim mniemaniu, ten typ olejowego grzejnika jest skuteczniejszy (wydajniejszy) i tańszy w eksploatacji niż grzejnik grzejnik (promiennik) halogenowy.

 7. […] farelki, takim awaryjnym źródłem ciepła może być elektryczny grzejnik olejowy. Ma on większą pojemność cieplną, więc wolniej się rozgrzewa, ale i dłużej trzyma ciepło. […]

 8. Joanna pisze:

  Witam ja wynajmuję typową kawalerkę ok 35 m2 podkreślę ,że w kamiennicy przy starych – dziurawych oknach odejmując metraż łazienki i przedpokoju to ok 25 m2 pokoju dziennego włącznie z aneksem kuchennym ogrzewam dwoma grzejnikami olejowymi moc 1500 w oba były włączone na 3 fazy (czyli full wszystkie żeberka grzeją ) na 2 mocy -grzejnik parzy a w nocy jeden jest ustawiony na 3 i przy temperaturze ok 5 stopni w nocy a w dzień ok 15 stopni i jest ciepło .. przy normalnym odzieniu typu bluza 😉 jak ktoś chce paradować nago to już gorzej 😉 nadmienię ,że są to nowe grzejniki rok produkcji jest 2014 przypuszczam ,że przy typowych plastikach było by o wiele cieplej niestety stare okna zabierają dużo ciepła mimo ,że są uszczelnione gąbką a raczej izolatorem takim co się stosuje do paneli to mój własny patent .. przechodząc do meritum .. grzanie przez dokładnie 3 noce i trzy dni na non stopie zużyło mi 3kW mocy !! TYLKO !przy czym 1Kw to w Krakowie 0.58 gr byłam w szoku oczywiście w zimie będą zapewne chodziły na 3 albo 4 ale szczerze polecam wszyscy się łapali za głowę i mi odradzali ,że będę w zimie płaciła za prąd ok 600 zł a tu pozytywne zaskoczenie … jest to małe pomieszczenie więc jak najbardziej się opłaca do większych to już dwa nie wystarczą .PS do łazienki przenoszę na chwilę grzejnik na czas kąpania.

 9. Martino pisze:

  Witajcie,

  mam pytanie. w jaki sposob mozna obliczyc koszt grzania grzejnika z termostatem o mocy 2500 W. Grzejnik jest włączany na 1h dziennie.

  Zmierzylem ze wciagu godziny od włączenia na max:
  – grzejnik nagrzewa sie przez 5 minut po czym wyłącza grzanie,
  – przerwy miedzy kolejnym „dogrzewaniem to 6 minut
  – kolejne dogrzewanie trwa srednio 2 min 15 s.

  Podsumowujac czas grzania wynosi 18 min 30 sekund

  Czy mam rozumiec ze w ciagu godziny grzalka pracuje okolo 30 % ?

  CHcialbym dokladnie wiedziec ile faktycznie zuzywa sie prądu. Wpisujac w rozne kalkulatory dane typu, ze grzejnik pracuje 1h , wydają mi sie nie do konca adekwatne do mojego grzejnika z termostate, ktory sie automatycznie wylącza (wylacza grzanie).

  Proszę o szczególy, obliczenia bo moze źle to obliczam.

  Z góry serdecznie dziekuje !

 10. mgr inż. Krzysztof Lis pisze:

  @Martino: odpowiedziałem Panu w osobnym artykule.

 11. […] farelki, takim awaryjnym źródłem ciepła może być elektryczny grzejnik olejowy. Ma on większą pojemność cieplną, więc wolniej się rozgrzewa, ale i dłużej trzyma ciepło. […]

Leave a Response