Pod wpisem z ogólną charakterystyką grzejników dla instalacji centralnego ogrzewania pojawił się komentarz, na których chciałbym odpowiedzieć na łamach osobnego wpisu.
Komentarz brzmiał:
proszę o odpowiedź czy grzejniki żeliwne nowej generacji mogą by ogrzewane gazem. Proszę o podanie wad i zalet.Proszę o udzielenie informacji czy grzejniki żeliwne zużywają więcej gazu czy grzejniki aluminiowe czy stalowe.
Temat jest ciekawy i choć o grzejnikach żeliwnych napisałem osobny artykuł, odpowiem na to pytanie tutaj. Domyślam się, że pytanie dotyczy sytuacji, gdy w istniejącym domu z tradycyjną instalacją ogrzewczą (grawitacyjna, duże przekroje rur, żeliwne grzejniki, kocioł na paliwo stałe w piwnicy) wymienia się źródło ciepła, być może wraz z dociepleniem budynku. W takim momencie pojawia się pytanie: czy wyciąć również całą instalację ogrzewczą (rury, grzejniki), wymieniając ją na nową? Jest to kosztowne, więc pytanie, czy się opłaca?
Czytaj dalej wpis p.t. Grzejniki żeliwne a ogrzewanie gazowe →