Grzejniki konwekcyjne

Skoro omówiliśmy już wszystkie podstawowe materiały wykorzystywane do produkcji grzejników (stal, żeliwo i aluminium), pora na kilka słów o grzejnikach zoptymalizowanych do przekazywania ciepła na drodze konwekcji. Czyli na omówienie grzejników konwekcyjnych.

Grzejniki konwekcyjne to te, które większą część ciepła przekazują do pomieszczenia na drodze konwekcji. Do tej grupy należą cztery główne grupy grzejników:

  • stare, żeliwne grzejniki żeberkowe,
  • grzejniki stalowe, płytowe, zwłaszcza te, które mają więcej niż jedną płytę,
  • grzejniki aluminiowe,
  • tzw. konwektory, zoptymalizowane do przekazywania ciepła na drodze konwekcji właśnie.

Zaletą grzejników konwekcyjnych jest możliwość osiągnięcia dużej mocy ze stosunkowo niewielkiego grzejnika. Dlatego właśnie tylko takie grzejniki znajdują zastosowanie jako grzejniki kanałowe, montowane w podłodze pod dużymi oknami. Tego typu grzejniki umożliwiają dalsze zwiększenie mocy oddawania ciepła przez zamontowanie wentylatora i wymuszenie intensywniejszego przepływu powietrza.

Przykład grzejnika zoptymalizowanego do przekazywania ciepła na drodze konwekcji przedstawia powyższa fotografia (źródło). Ten konkretny grzejnik zaopatrzony jest w oba przyłącza w dolnej części grzejnika, obok siebie, oraz głowicę termostatyczną po prawej stronie. Wszystkie grzejniki tego samego producenta mają tę samą grubość (głębokość), różnią się między sobą tylko wysokością i szerokością, co w prosty sposób przekłada się na ich moc.

Jak wygląda przekrój takiego grzejnika, przedstawia poniższa fotografia (źródło). Widać na niej, że powierzchnia wymiany ciepła na drodze konwekcji jest znacznie większa, niż powierzchnia przekazująca ciepło przez promieniowanie do wnętrza pokoju.

Wbrew zapewnieniom producenta uskutecznianym na forum internetowym Muratora, te grzejniki tylko małą część ciepła przekazują na drodze promieniowania.

Grzejniki takie, jak przedstawiony powyżej, mają stosunkowo małą masę własną i pojemność wodną. Co z tego wynika, pozwalają na dość szybkie zmiany mocy poprzez dostarczenie znacznie cieplejszego czynnika grzewczego lub zatrzymanie jego przepływu. Niestety, w większości przypadków ta zaleta jest niwelowana przez zbyt wolną reakcję głowicy termostatycznej.

Leave a Response