Powietrzne centralne ogrzewanie

W poprzednim artykule opisałem tutaj na blogu wodne centralne ogrzewanie, czyli instalacje grzewcze, w których ciepło wytwarza się centralnie, a rozprowadza po domu za pomocą wody. Ale niekoniecznie to właśnie woda (czy jakakolwiek inna ciecz) musi być czynnikiem grzewczym w instalacji. Możliwe jest też powietrzne centralne ogrzewanie budynku.

W większości przypadków, ogrzewanie powietrzne ma charakter miejscowy. Czyli ciepło wytwarza się w miejscu, w którym jest potrzebne, bezpośrednio podgrzewając powietrze w danym pomieszczeniu. Przykładem mogą być na przykład termowentylatory (farelki), ale też elektryczne grzejniki olejowe (o ile są to grzejniki konwekcyjne). Powietrze jako czynnik roboczy jest bowiem mało wdzięczne, posiada niską gęstość i małą pojemność cieplną. Oznacza to, że do przeniesienia niewielkich ilości ciepła, potrzeba przetłoczyć przez dom duże ilości powietrza. A to oznacza duże wentylatory i duże przekroje rur (albo duże prędkości powietrza i głośne szumy).

W praktyce co najmniej możemy wymienić kilka przypadków instalacji centralnego ogrzewania na powietrze.

Kominki z rozprowadzeniem gorącego powietrza

Kominki coraz częściej są wykorzystywane nie tylko, jako element dekoracyjny, ale także źródło ciepła dla ogrzewania. Wynika to z chęci wykorzystania drogiego urządzenia, które inaczej by się marnowało, ale także obniżenia kosztu ogrzewania domu. Drewno jest w końcu jednym z najtańszych paliw do ogrzewania. Jedną z metod wykorzystania kominka jako centralnego źródła ciepła, jest rozprowadzenie gorącego powietrza. Drugą, jest podłączenie kominka z płaszczem wodnym do instalacji wodnej, ale to jest już droższe.

Powietrzne centralne ogrzewanie - dystrybucja ciepła z kominka

Powyższy rysunek przedstawia schemat centralnego ogrzewania powietrznego, w którym źródłem ciepła jest kominek. Powietrze nagrzewa się w przestrzeni między powierzchnią kominka (mocno użebrowaną) a obudową. Stamtąd przedostaje się (grawitacyjnie — dzięki temu, że ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego) lub z pomocą dmuchawy (tzw. turbiny kominkowej) do systemu kanałów. Kanałami dostarczane jest do pomieszczeń, do których trafia poprzez anemostat.

Kanały oczywiście muszą być mocno zaizolowane, aby nie uciekało z nich ciepło. Taki układ najprościej wykonać jest w domu parterowym z nieużytkowym poddaszem, wtedy kanały rozprowadzające powietrze układa się na podłodze poddasza i dobrze ociepla wełną mineralną.

Fundament grzewczy Legalett

Fundament grzewczy Legalett jest rozwiązaniem łączącym nowoczesny fundament płytowy z rozprowadzeniem ciepła za pomocą powietrza. Trochę trudno mi zrozumieć, co stało u źródła takiego pomysłu, bo zdaje mi się, że lepiej sprawiłoby się tu jednak ogrzewanie wodne podłogowe.

legalett  heating before cement

Powyższe zdjęcie przedstawia nie zalaną jeszcze płytę fundamentową z rozłożoną instalacją powietrznego ogrzewania podłogowego Legalett. Widać na fotografii warstwę ocieplenia, szalunek, zbrojenie płyty, a także białe, grube przewody do rozprowadzania powietrza.

W tym rozwiązaniu powietrze nie trafia do pomieszczenia, tylko cyrkuluje w obiegu zamkniętym. Doprawdy nie wiem, dlaczego ktoś to tak wymyślił. Ja Legalettu bym u siebie w domu nie zamontował.

Źródło ilustracji: mitech-mb.pl, flickr.com (autorka: kathy55cove).

Leave a Response