Grzejniki aluminiowe

Jak wspomniałem ostatnio, jednym z rodzajów grzejników stosowanych dziś do instalacji centralnego ogrzewania, są grzejniki członowe wykonane z aluminium.

Gdyby nie to, że ja osobiście jestem gorącym zwolennikiem ogrzewania podłogowego, pewnie zainstalowałbym w domu właśnie takie grzejniki, bo mają masę zalet.

Zalety grzejników aluminiowych

Przede wszystkim największą ich zaletą jest niewielki ciężar. Nie tylko ułatwia to mocowanie grzejników do ściany, ale też znacząco przyspiesza ich reakcję na włączenie ogrzewania. Po prostu rozgrzewają się szybciej. Również dzięki temu, że mają najczęściej małą pojemność wodną (w porównaniu do tradycyjnych, żeliwnych grzejników). Z drugiej strony uczciwie trzeba przyznać, że ta zaleta jest w dużej mierze marnowana przez wolniejszą reakcję głowicy termostatycznej na grzejniku.

grzejniki aluminiowe
Aluminiowy grzejnik, raczej konwekcyjny ze względu na to, że znaczna część powierzchni grzejnika może przekazywać ciepło tylko na drodze konwekcji.

Dzięki temu, że wykonane są z aluminium, bardzo dobrze przewodzą one ciepło. Dlatego mogą mieć znacznie bardziej fantazyjną konstrukcję, niż grzejniki stalowe (płytowe). Przykładowo, grzejnik widoczny na powyższym zdjęciu ma nieporównanie bardziej skomplikowaną powierzchnię wymiany ciepła, niż grzejniki płytowe. Dzięki temu sprawnie przekazuje ciepło na drodze konwekcji a zakończenie go u góry „dyszami” kierującymi strumień ogrzanego powietrza do otoczenia zmniejsza straty ciepła przez okna. I przyspiesza rozpływanie się ciepła po pokoju.

Grzejniki aluminiowe są odporne na korozję. Po prostu nie rdzewieją i nie ma ryzyka, że po kilkunastu latach zaczną przeciekać.

Wady grzejników aluminiowych

A jakże, aluminium jako materiał do wykonania grzejników ma też wady.

Najpoważniejszą jest chyba niska odporność na uszkodzenia mechaniczne. Aluminium to nie stal, jest znacznie mniej odporne na brutalne obchodzenie się z nim. Przykładowo, łatwo uszkodzić gwint na elemencie grzejnika przy zbyt mocnym jego skręceniu, a także przy kilkukrotnym nieostrożnym montażu i demontażu.

Wadą też jest korozja elektrochemiczna występująca w przypadku łączenia aluminiowych grzejników z miedzianymi rurkami w instalacji centralnego ogrzewania. Szczęśliwie można temu zapobiec, stosując inne rurki (np. rurki PEX), ale także przekładki z innych materiałów służące do łączenia rurek z grzejnikami.

2 komentarze to “Grzejniki aluminiowe”

  1. […] pisałem o grzejnikach aluminiowych a jeszcze wcześniej o grzejnikach w ogóle. Dziś napiszę kilka słów o grzejnikach […]

  2. […] się utlenia. Są jednak podatne na korozję elektrochemiczną, np. nie należy ich łączyć z aluminiowymi grzejnikami. Woda w takiej instalacji będzie elektrolitem i spowoduje powstawanie korozji. Teoretycznie można […]

Leave a Response