Najtańsza pompa ciepła

O ogrzewaniu domu za pomocą pompy ciepła już tu kiedyś pisałem. Dziś napiszę o tym, jak można w najtańszy sposób wyposażyć dom w pompę ciepła. I wcale nie chodzi o to, by ją własnymi rękami zbudować od podstaw. W zasadzie prawie nie trzeba znać też zasad działania pompy ciepła.

Pompę ciepła dziś można spotkać w wielu nowych samochodach, biurach, a także nowoczesnych autobusach. Jest też w każdym polskim domu. Tylko, że nie nazywa się pompą ciepła, a nieco inaczej. W samochodach, biurach i autobusach montuje się klimatyzację, a w domach mamy lodówki. Te urządzenia to też pompy ciepła, tylko że zoptymalizowane do pracy chłodniczej.

W teorii, gdybyśmy mieli lodówkę o odpowiednio dużej mocy i postawili ją w oknie balkonowym tak, by jej tył znalazł się na zewnątrz domu, mielibyśmy namiastkę klimatyzacji. Bo agregat lodówki wypompowywałby ciepło z jej wnętrza na zewnątrz. Gdybyśmy postawili ją odwrotnie, mielibyśmy do czynienia z pompą ciepła. Ta pompa ciepła czerpałaby ciepło z powietrza atmosferycznego i oddawała je do pomieszczenia.

Aby więc mieć pompę ciepła, wystarczy kupić klimatyzator. Ale wcale nie trzeba kombinować z jego odwrotnym ustawianiem. Wystarczy bowiem kupić klimatyzator z funkcją grzania. A ta funkcja grzania to właśnie nic innego, jak praca jako pompa ciepła.

0025 Air-conditioner / Heater (Hitachi)

Powyższe zdjęcie (autor: iainandnicki) prezentuje wewnętrzną jednostkę klimatyzatora marki Hitachi, która jednocześnie potrafi działać w trybie grzewczym, jako pompa ciepła powietrze-powietrze. Trudno nazwać takie urządzenie ładnym, ale niestety z tym wiele nie da się zrobić.

Skąd wziąć najtańszą taką pompę ciepła. Ano wystarczy kupić w internecie (choćby na Allegro) klimatyzator do samodzielnego montażu.

Na czym polega samodzielny montaż? Na tym, że przewody łączące jednostkę wewnętrzną z jednostką montowaną na zewnątrz domu są już napełnione czynnikiem roboczym. W zwykłej klimatyzacji konieczne jest ich zmontowanie, opróżnienie z powietrza, a następnie napełnienie czynnikiem. Te do samodzielnego montażu wyposażone są w szybkozłączki, które pozwalają połączyć obie jednostki przewodami bez żadnego problemu i bez specjalistycznych narzędzi.

2 komentarze to “Najtańsza pompa ciepła”

  1. […] lepszym pomysłem z punktu widzenia kosztów eksploatacji będzie klimatyzator z funkcją grzania, czyli najtańsza pompa ciepła powietrze-powietrze. Takie urządzenie można kupić już za ok. 2 000 PLN do samodzielnego montażu. Przy czym montaż […]

  2. ela pisze:

    Witam,
    czytam artukuły i czytam, ponieważ czeka mnie ogrzewanie elektryczne w 38m2 mieszkaniu w kamienicy. Nie mam nietety pojęcia o klimatyzatorach – czy moglby Pan polecic mi jakis model lub konkretna firmę? Dziekuje 😉

Leave a Response