Kominki z płaszczem wodnym

Jeśli myślisz o połączeniu swojej domowej instalacji centralnego ogrzewania z przyjemnością wypoczynku przy kominku, rozważ zakup tak zwanego kominka z płaszczem wodnym.

Kominek z płaszczem wodnym to tak naprawdę nic innego jak kocioł centralnego ogrzewania na drewno, w którym zadbano o to, by drzwiczki do paleniska były duże i przeszklone. Dzięki temu kominek podgrzewa wodę w instalacji, a także zapewnia możliwość oglądania buzujących w palenisku płomieni.

Kominek z płaszczem wodnym, jeszcze bez obudowy. Foto: nostah, via Flickr.

Widoczny na fotografii obok kominek nie posiada jeszcze obudowy. Tak naprawdę jest to dopiero wkład kominkowy podłączony do komina (czarna stalowa rura) i instalacji ogrzewczej (miedziane rurki). Oprócz tego na fotografii widzimy również coś co przypomina otwarte naczynie wzbiorcze, wymagane w przypadku podłączania do instalacji tego typu urządzeń (pomijając szczególne przypadki).

Dzięki temu, że kominek z płaszczem wodnym to właśnie wkład (odpowiadający między innymi za wydajność, moc, sprawność i efektywność procesu spalania) oraz tworzona indywidualnie na miejscu obudowa (czyli wszystko to, co widać z zewnątrz), możliwości do wyboru jest naprawdę mnóstwo!

Kominek z płaszczem wodnym jest znacznie droższy od zwykłego, jego cena często przekracza cenę niezłego kotła na drewno. Nie jest też wygodnym w eksploatacji źródłem ciepła, bo wszystkie brudne prace wykonuje się przy nim w salonie. Te brudne prace to przede wszystkim ładowanie drewna i wybieranie popiołu.

Kominki z płaszczem wodnym opłacają się wtedy, gdy są intensywnie używane, a to z kolei wymusza organizację kotłowni w salonie. Dlatego przed zakupieniem takiego urządzenia warto naprawdę dobrze się zastanowić!

Leave a Response