Jak obniżyć koszty centralnego ogrzewania?

W takie dni, jak teraz, gdy temperatura na dworze spada poniżej -15°C, liczniki gazu podłączone do kotłów centralnego ogrzewania kręcą się tak szybko, że aż trudno odczytać jakie zużycie wskazują. W takie dni użytkownicy ogrzewania gazowego zastanawiają się, co mogą zrobić, by obniżyć koszty ogrzewania swojego domu. A nie są oni w najgorszej sytuacji, bo ogrzewanie na gaz jest stosunkowo tanie, w porównaniu do innych paliw.

Metod jest cała masa i nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Gdybym miał więcej czasu, z powodzeniem mógłbym tu wypisać ze sto metod na obniżenie kosztów ogrzewania. Ale to chyba nie ma sensu. Zamiast tego rozpiszę więc podstawowe grupy tych metod i wskażę, gdzie można na własną rękę szukać sposobów na tańsze ogrzewanie.

Skąd się bierze koszt ogrzewania naszego domu? Mniej więcej jest to efekt użycia takiego wzoru:

koszt ogrzania = cena paliwa * sprawność zamiany paliwa w ciepło * ilość zużywanego ciepła.

1. Obniżenie ceny nośnika energii

Jeśli nasze ogrzewanie korzysta z drogiego paliwa albo drogiego nośnika energii (np. gazu propan-butan albo energii elektrycznej), koszty ogrzewania można obniżyć zaczynając stosować tańsze paliwo.

Często się nie da tego zrobić. Bo jeśli ktoś jest zmuszony do ogrzewania domu energią elektryczną albo gazem z butli, oznacza to, że nie ma w pobliżu gazociągu. Może więc wtedy tylko zakasać rękawy i zainstalować kocioł na paliwa stałe — tańszy w użytkowaniu, ale z całą pewnością kłopotliwy w eksploatacji. Dotyczy to nawet kotłów na ekogroszek.

Jeśli nawet nie możemy zmienić paliwa, możemy spróbować zmienić jego dostawcę. Zwłaszcza w przypadku gazu z butli bywa to opłacalne.

Jeśli w naszym domu jest więcej niż jedno źródło ciepła (np. kocioł gazowy i kominek), można próbować mocniej ogrzewać dom tym tańszym źródłem ciepła.

2. Poprawa sprawności zamiany paliwa na ciepło

Jeśli nie możemy zmienić paliwa na tańsze, spróbujmy wycisnąć z niego jak najwięcej energii i dostarczyć ją do domu pod postacią ciepła.

W przypadku kotłów gazowych lub olejowych, możemy zamienić je na kondensacyjne. W przypadku kotłów na paliwa stałe, kondensacyjnych kupić się nie da. Ale może da się wymienić stary kocioł na nowszy, o nieco wyższej sprawności? Może zamiast dławić dopływ powietrza do kotła aby uzyskać większą stałopalność, palić intensywnie (lepsza sprawność!), a nadmiar ciepła pakować w bufor do późniejszego wykorzystania?

W przypadku energii elektrycznej, można zamienić zwykłe elektryczne grzejniki na pompę ciepła. To spora inwestycja (pompa ciepła, instalacja centralnego ogrzewania, wymiennik gruntowy w przypadku najbardziej popularnych pomp woda-woda), ale też spore oszczędności. Bo elektryczne grzejniki mają zamieniają energię elektryczną na ciepło ze stuprocentową sprawnością, zaś pompa ciepła zużywając 1 kWh energii elektrycznej dostarcza do domu 3-4 kWh ciepła!

3. Zmniejszenie zużycia ciepła

Czyli po prostu modernizacja (termomodernizacja) domu. Tu się mieści najszerszy arsenał metod pozwalających na obniżenie kosztów ogrzewania. Te metody to między innymi:

  • wymiana okien na takie, które będą szczelne i nie będą wypuszczać ciepła na zewnątrz,
  • docieplenie ścian,
  • zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • docieplenie stropu albo połaci dachowej, razem z wymianą pokrycia dachowego (płyty nakrokwiowe),
  • wymiana instalacji ogrzewczej na ogrzewanie podłogowe.

Każda z tych metod pozwala na to, by mniejszą ilością ciepła można było tak samo (lub lepiej!) ogrzać budynek.

Zwłaszcza ocieplenie ścian jest warte uwagi, bo nie tylko pozwala poprawić (zmniejszyć) zużycie ciepła, ale także pozwala poprawić komfort cieplny, bo temperatura wewnętrznej powierzchni docieplonych ścian znacząco wzrośnie.

Leave a Response