Grzejniki stalowe

Poprzednio pisałem o grzejnikach aluminiowych a jeszcze wcześniej o grzejnikach w ogóle. Dziś napiszę kilka słów o grzejnikach stalowych.

Najczęściej grzejniki stalowe mają postać grzejników płytowych. Wykonywane są z walcowanych stalowych blach, łączonych razem poprzez zgrzewanie. Puste przestrzenie pomiędzy dwiema blachami połączonymi w jedną płytę stanowią kanały, którymi przepływa czynnik grzewczy. Mają kilka zalet, które powodują, że są chyba najczęściej wybieranym rodzajem grzejników dla instalacji centralnego ogrzewania. Podobno aż 80% montowanych dziś grzejników to właśnie stalowe grzejniki płytowe!

Powyższa ilustracja (źródło) przedstawia właśnie grzejniki płytowe w różnych rozmiarach i wariantach. Warto zauważyć, że przedstawione są na nim grzejniki jedno-, dwu- i trzypłytowe. Zasadniczo są to grzejniki konwekcyjne, im większa liczba płyt, tym większy udział przekazywania ciepła na drodze konwekcji. Możliwe jest też wykonywanie ich jako grzejników promieniujących, ale tylko w wersji jednopłytowej, z bardzo rozwiniętą powierzchnią skierowaną w stronę ogrzewanego pomieszczenia.

Do płyt bardzo często zgrzewane są dodatkowe elementy stalowe, mocno pofalowane kawałki blachy. Mają one za zadanie zwiększać znacząco powierzchnię wymiany ciepła z pomieszczeniem (na drodze konwekcji, rzecz jasna).

Zalety grzejników stalowych

W porównaniu do grzejników z żeliwa, stalowe mają znacznie gładszą powierzchnię. Wynika to z technologii wykonania (tłoczone blachy w porównaniu z odlewanym żeliwem), pozwala zaś na łatwiejsze zachowanie grzejnika w czystości. Z drugiej strony zmniejsza nieznacznie powierzchnię wymiany ciepła, choć ma to znaczenie raczej marginalne. Gładka powierzchnia daje możliwość wykańczania jej w bardzo różny sposób, choć najczęściej są one lakierowane (proszkowo, wypalane w piecu) na przeróżne kolory.

Grzejniki stalowe mają stosunkowo małą powierzchnię wodną, zwłaszcza w stosunku do grzejników żeliwnych, bo aż 3-4-krotnie mniejszą. Mają też mniejszą masę, bo są wykonane z cienkiej blachy a nie grubego żeliwnego odlewu. Z tego powodu znacznie szybciej reagują na zmiany temperatury czynnika grzewczego, niż grzejniki żeliwne. Ta mała bezwładność może być w niektórych przypadkach zaletą, choć w dużej mierze jest marnowana przez wolniejsze głowice termostatyczne.

Wady grzejników stalowych

Stal, jak wiadomo, rdzewieje. Dlatego grzejniki z zewnątrz są malowane, dlatego też należy unikać wieszania ich w pomieszczeniach, w których będą stale narażeni na działanie wilgoci.

Oczywiście od wewnątrz, też grzejniki są narażone na korozję. Szczęśliwie, warstwa tlenku żelaza (rdzy) we wnętrzu grzejnika w pewien sposób zabezpiecza go przed dalszą korozją, o ile spełnione są dwa warunki:

  • odczyn wody w instalacji ogrzewczej utrzymywany jest po stronie zasadowej (odczyn kwaśny powoduje rozpuszczanie rdzy),
  • woda w instalacji będzie zawierać jak najmniej tlenu.

Ze względu na spore opory przepływu tego typu grzejniki nie nadają się do grawitacyjnych instalacji centralnego ogrzewania tak dobrze, jak grzejniki żeliwne. Mogą być w takich stosowane, choć z pewnymi zastrzeżeniami.

2 komentarze to “Grzejniki stalowe”

  1. […] i dlatego wiszą one w wielu domach i mieszkaniach. Często są demontowane i zastępowane przez grzejniki stalowe, co ma tę zaletę, że można je za bezcen kupić z drugiej […]

  2. […] montować grzejników aluminiowych do instalacji z rur miedzianych. Jest przecież tyle pięknych grzejników stalowych do wyboru. […]

Leave a Response