Przez kilkanaście minut siedziałem i myślałem, jak sformułować pierwsze zdanie tego wpisu. Takie, które streści zasadę działania pompy ciepła. I nie byłem w stanie, bo nie sposób w jednym zdaniu opisać, jak działa pompa ciepła.
Pompa ciepła jest urządzeniem, które czerpie ciepło z wnętrza ziemi, albo innego źródła o niskiej temperaturze. Zimą grunt ma zbyt niską temperaturę, by mógł oddawać ciepło do wnętrza budynku, bo zgodnie z prawami fizyki ciepło przepływa od substancji o temperaturze wyższej do ciała chłodniejszego. Pompa ciepła nie łamie praw fizyki, ale dzięki wbudowanej sprężarce pozwala niejako podnieść temperaturę ciepła, bowiem oddaje je w wyższej temperaturze, odpowiedniej dla ogrzewania. Pompa ciepła zużywa tylko 1 jednostkę energii elektrycznej dostarczając 3-4 jednostki ciepła. Dlatego ten rodzaj ogrzewania, mimo że elektryczny, jest bardzo tani. Nie licząc kosztu inwestycji, która niestety jest znacząca. Czytaj dalej wpis p.t. Ogrzewanie pompą ciepła →
