Zimna część grzejnika (zimne żeberka)

Jak co roku o tej porze, Polacy zaczynają szukać informacji o odpowietrzaniu grzejników. Niepokoi ich zauważona zimna część grzejnika. Obawiają się, że u szczytu sezonu grzewczego ich mieszkania będą z tego względu niedogrzane.

Nic dziwnego. To ostatni dobry moment, by coś w tym zakresie zrobić. Stąd postanowiłem na pytanie Czytelnika odpowiedzieć w formie osobnego artykułu. Oto wiadomość, która dotarła do mnie w formie komentarza pod jednym z wpisów:

Cześć! Mam problem z grzejnikiem a nie chcę od razu dzwonić do administracji i ściągać ichniego 'fachowca’ 😉 Mieszkam w bloku na 10 (nie ostatnim) piętrze. Czy grzejnik żeliwny (staaary, z końca lat 70-tych) w którym grzeje całe jedno żeberko (od góry do dołu), kolejne jest letnie, a pozostałe (6) zimne. Kaloryfer ten był odpowietrzany miesiąc temu i wtedy grzał na całej powierzchni ale to były próby i pewnie nie wszyscy lokatorzy mieli poodkręcane zawory. Czy jest możliwe że teraz powietrze z niższych kondygnacji dotarło do mojego kaloryfera i go zapowietrzyło? Pion i gałązki mam ciepłe więc to chyba nie kwestia temperatury wody w instalacji? Wielkie dzięki za pomoc!

Stawiam dolary przeciwko orzechom, że w grzejnik u Czytelnika w mieszkaniu ma obydwie rurki (zasilanie i powrót) podpięte z tej samej strony grzejnika. W takim wariancie, gdy przez grzejnik przepływa mała ilość wody, przepływ odbywa się głównie przez te żeberka, które są najbliżej zasilania/powrotu. I dlatego to właśnie tylko jedno żeberko jest ciepłe, kolejne — letnie, zaś pozostałe są zimne.

I zimna część grzejnika to nie zawsze objaw jego zapowietrzenia. Zapowietrzony grzejnik:

  • jest ciepły na dole, a zimny na górze (ponieważ na dole znajduje się warstwa ciepłej wody, a na górze warstwa powietrza, które szybko oddaje ciepło),
  • bulgocze/chlupocze przy pracy (gdy strumień wody wpada do grzejnika, niczym woda z kranu do wanny).

Jeśli grzejnik jest ciepły u góry, a zimny u dołu, to też objaw poprawnej jego pracy. Więcej informacji na temat diagnozowania, czy grzejnik działa poprawnie, znajdziesz w tym artykule.

Z jedym wyjątkiem. Wspomniana sytuacja nie powinna zdarzyć się w momencie, gdy mamy maksymalny przepływ wody przez grzejnik. Gdy przepływu nic nie ogranicza, cały grzejnik powinien być gorący. Czasem jednak trudno to ocenić, bo przepływ wody przez grzejniki może być zmniejszany np. zmniejszoną wydajnością pompy w instalacji CO (co przy takiej pogodzie, jak teraz, czyli +8-10°C jest rozsądne).

Na zakończenie podrzucę jeszcze odnośnik do materiału o tym, jak odpowietrzyć grzejnik. 🙂

Leave a Response