Grzejniki – jak ocenić, czy działają poprawnie?

Jako, że w polskich domach ciepło do pomieszczeń dostarczają głównie grzejniki (bo ogrzewanie podłogowe jest dużo mniej popularne), czasem dostaję pytania odnośnie ich działania. Czy raczej niedziałania. I często okazuje się, że to, co wydaje się być objawem jakiejś awarii, jest dowodem poprawnego działania grzejników.

Przyjrzyjmy się kilku takim objawom i wyjaśnijmy, co one oznaczają.

Grzejnik jest zimny

To, że grzejnik jest zimny nie oznacza od razu, że jest jakiś problem z ogrzewaniem. Oznacza to jedynie, że nie dociera do niego ciepła woda i przez to jego powierzchnia nie ogrzewa się. 

Ale są sytuacje, gdy jest to pożądane.

Taki objaw wystąpi, gdy np. głowica termostatyczna w grzejniku uzna, że temperatura w pokoju jest zbyt wysoka i zamknie przepływ wody przez grzejnik. Ale także wtedy, gdy sterownik kotła (sterownik pokojowy) wyłączy kocioł i w obiegu nie będzie już ciepłej wody.

Jeśli jednak w pokoju jest zimno, a grzejnik jest zimny, oznacza to jakiś błąd.

Grzejnik jest zimny u dołu, a ciepły tylko u góry

Taka sytuacja jest zupełnie normalna i oznacza, że głowica termostatyczna ograniczyła przepływ ciepłej wody przez grzejnik. Płynie jej na tyle mało, że zdąży się całkiem wychłodzić i w dolnej jego części będzie się już zbierać zimna woda.

To oczywiście dobry objaw, gdy w pokoju jest ciepło. Bo puszczenie większej ilości wody przez grzejnik spowoduje podniesienie temperatury w pokoju ponad poziom ustawiony na głowicy termostatycznej. I ta sytuacja może wystąpić także i wtedy, gdy głowicę zaworu grzejnikowego ustawimy na najwyższą temperaturę. Bo nawet wtedy głowica może zamknąć zawór.

Jeśli mamy zwykłe zawory, bez głowic termostatycznych, a mimo otwarcia zaworu na maksimum grzejnik jest ciepły tylko w połowie (a w pokoju zimno), to rzeczywiście coś jest nie tak, jak być powinno.

Grzejnik zimny u góry, a ciepły tylko u dołu

To akurat nie jest zdrowy objaw, tylko dowód na zapowietrzenie grzejnika. W dodatku zapewne słyszymy chlupot wody wpadającej do grzejnika.

Recepta? Odpowietrzenie grzejnika. Banalne do zrobienia we własnym zakresie.

Leave a Response