Co oznaczają cyfry na głowicy termostatycznej grzejnika?
Z tytułowym problemem zwróciła się do mnie Czytelniczka w komentarzu pod artykułem o odpowietrzaniu grzejników.
Uznałem, że temat jest na tyle ciekawy, że warto na to pytanie odpowiedzieć na łamach osobnego wpisu. A brzmiało ono tak:
Termostat zamontowany na grzejniku ,kaloryferze ,ma podziałke od 1-6.Czy jeśli zakręcę grzejnik przekręcajac wskazówke do zera,oszczedzam ?czy licznik w piwnicy pokaże mniej zużycia.Wystarcza mi ,ze grzeja rury doprowadzające,ale czy to ,że zamykam dopływ goracej wody zamykając kaloryfer,ma sens i jakis wpływ na mniejsze zuzycie a tym samym mnijszy rachunek za ogrzewanie?
W odpowiedzi na to pytanie pomoże mi fotografia zdemontowanej głowicy termostatycznej do zaworu grzejnikowego.
Ta głowica akurat ma jedynie podziałkę od 1 do 5, a w zasadzie — od * (gwiazdki) do 5.
Kolejne położenia na skali oznaczają coraz to wyższe temperatury, które zapewni grzejnik. Musimy wspomnieć w kilku słowach, jak działa taka głowica termostatyczna. Otóż w środku znajduje się element, który sprawdza, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu. Jeśli za niska, otwiera zawór grzejnika. Jeśli zbyt wysoka, zamyka zawór. Tym sposobem my tylko musimy na głowicy ustawić, jaką temperaturę chcemy mieć w pokoju.
I temu właśnie służą te cyferki i podziałka. Ich znaczenie znajdziemy w instrukcji obsługi. Przykładowo ten konkretny model głowicy termostatycznej ma takie temperatury:
- 11°C (klatka schodowa, wiatrołap),
- 16°C (pomieszczenia dla hobby, korytarz),
- 21°C (pokój mieszkalny, jadalnia),
- 26°C (łazienka),
- 30°C (basen).
Gwiazdka zaś odpowiada temperaturze 6°C. To najniższa możliwa temperatura, która zapewnia jednocześnie ochronę instalacji wodnej w budynku przed zamarznięciem.
Więc skręcenie głowicy termostatycznej na zero (czyli na gwiazdkę) spowoduje, że grzejnik będzie wyłączony tak długo, aż temperatura w pomieszczeniu spadnie do poziomu 6°C.
Skoro tak, to ilość ciepła dostarczanego do ogrzewania pokoju spadnie, a zatem spadną wskazania podzielnika ciepła zamontowanego na grzejniku (wynikające z temperatury powierzchni grzejnika) oraz licznika ciepła w instalacji (ten mierzy ilość wody przepływającej przez grzejniki i różnicę temperatur).
W przypadku pytania Czytelniczki, polecałbym po prostu ustawić zawór termostatyczny na cyfrę odpowiadającą temperaturze 18°C lub nieco niższej. Dzięki temu w momencie, gdy na zewnątrz będzie tak zimno, że same rurki przestaną wystarczać do utrzymania temperatury, zawór w grzejniku zostanie odkręcony.
W każdym innym przypadku — głowicę należy ustawiać na odpowiednią (żądaną) temperaturę. Ustawienie tej głowicy ze zdjęcia na „5” w pokoju dziennym spowoduje jego przegrzanie i zmarnowanie niemałych ilości ciepła! Nie warto.
Dzięki, niby banalne, ale 99% mieszkańców nie ma o tym pojęcia.