Grzejniki dla centralnego ogrzewania

Samo źródło ciepła nie wystarczy, by w domu było ciepło. Oprócz tego, w instalacji centralnego ogrzewania muszą znaleźć się jeszcze grzejniki oraz cały osprzęt, który doprowadzi nośnik ciepła ze źródła do grzejnika.

Rodzajów grzejników jest cała masa, dlatego postanowiłem napisać dzisiejszy artykuł, by ten obszerny temat choć troszkę omówić.

Stalowe i aluminiowe

Dzisiejsze grzejniki wykonuje się z różnych materiałów, w odróżnieniu od tych, które można było kupić w Polsce kilkadziesiąt lat temu. Wtedy, o ile w ogóle, można było kupić tylko grzejniki wykonane z żeliwa, żeberkowe, lub ze stali, w formie użebrowanej rury o dużej średnicy.

Dziś mamy do wyboru grzejniki wykonane:

 • ze stali,
 • z żeliwa,
 • z aluminium.

Grzejniki stalowe są chyba najbardziej popularne. Głównie występują jako grzejniki płytowe. Wykonuje się je z blachy stalowej grubości ok. 1,5 mm, najpierw odpowiednio kształtowanej, a później zgrzewanej na krawędziach. Produkowane w różnych rozmiarach, mocach i kolorach. Trwałość ocenia się na mniej więcej 25 lat, przy nieprawidłowym wykonaniu instalacji ogrzewczej mogą być podatne na szybsze zużycie ze względu na korozję.

Grzejniki żeliwne są odporne na korozję ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Z drugiej strony są ciężkie a przez to mają dużą bezwładność cieplną i niezbyt dobrze współpracują z niektórymi nowoczesnymi systemami grzewczymi. Z całą pewnością są bardzo trwałe, historia zna przypadki eksploatowania takich grzejników przez 100 lat.

Grzejniki aluminiowe na rynku są chyba najkrócej, nadają się szczególnie do nowoczesnych instalacji grzewczych. Mają bowiem małą masę i małą bezwładność, za to doskonale przewodzą ciepło (cecha charakterystyczna dla aluminium). Niestety, nie mogą być łączone bezpośrednio z instalacjami wykonanymi z miedzi ze względu na występowanie korozji na złączu aluminium i miedzi.

Konwekcyjne i promieniujące

W zależności do tego, który z mechanizmów przekazywania ciepła w przypadku danego rodzaju grzejników ma większe znaczenie, mamy do czynienia z grzejnikami konwekcyjnymi lub promieniującymi.

Grzejniki konwekcyjne przekazują ciepło głównie na drodze konwekcji, tj. podgrzewają powietrze w otoczeniu, które później dalej rozpływa się w nim oddając ciepło. Szczególnym przypadkiem takich grzejników są tzw. konwektory, które niemal całość ciepła oddają właśnie w ten sposób. Grzejniki kanałowe umieszczane we wnęce w podłodze są dobrym tego przykładem.

Grzejniki promieniujące większość ciepła przekazują nam bezpośrednio przez promieniowanie. Najczęściej są to grzejniki o bardzo dużej powierzchni wymiany ciepła skierowanej do wnętrza pomieszczenia, pozbawione dodatkowych żeberek, które miałyby oddawać ciepło w drodze konwekcji.

9 komentarzy to “Grzejniki dla centralnego ogrzewania”

 1. […] wspomniałem ostatnio, jednym z rodzajów grzejników stosowanych dziś do instalacji centralnego ogrzewania, są grzejniki członowe wykonane z […]

 2. […] to z faktu, że ono zapewnia komfort cieplny już przy temperaturach powietrza niższych, niż ogrzewanie grzejnikowe czy nadmuchowe. Wodne ogrzewanie podłogowe – wykonanie takiej instalacji z wykorzystaniem gotowych […]

 3. Ekspert PCPM pisze:

  Jeżeli chodzi o tradycyjny system c.o. z grzejnikami, to najkorzystniejsze jest wykonanie instalacji z rur miedzianych. Przede wszystkim ze względu na cechą charakterystyczną dla miedzi, czyli anty dyfuzyjność, dzięki czemu nie dochodzi do korozji grzejników.

 4. Szanowny Panie mgr Lis,
  proszę o odpowiedź czy grzejniki żeliwne nowej generacji mogą by ogrzewane gazem. Proszę o podanie wad i zalet.Proszę o udzielenie informacji czy grzejniki żeliwne zużywają więcej gazu czy grzejniki aluminiowe czy stalowe.

  Z poważaniem
  Piotr Woźniak

 5. […] wpisem z ogólną charakterystyką grzejników dla instalacji centralnego ogrzewania pojawił się komentarz, na których chciałbym odpowiedzieć na łamach osobnego […]

 6. Mateusz pisze:

  Witam.
  Chciałbym ogrzać stosunkowo małe pomieszczenie 2na3m, w którym spędzam czasami troszkę czasu, lecz nie wiem, na co się zdecydować.
  Myślałem by kupić grzejnik olejowy postawić i po sprawie, chociaż wpadł mi do głowy pewien pomysł a mianowicie taki, iż żeby założyć tam normalny grzejnik płytowy zrobić i podłączyć do niego zbiornik z wodą, w którym był by grzałka założona a pompa wymuszałaby obieg wody w układzie. Koszta dla mnie podobne wiec nie ma problemu. Tylko pytanie, co lepiej się sprawdzi i co lepiej utrzyma ciepło.

 7. mgr inż. Krzysztof Lis pisze:

  @Mateusz: to by można było łatwo policzyć, znając pojemność wodną i masę obydwu grzejników.

 8. Mateusz pisze:

  na oko mogę stwierdzić że normalny grzejnik na pewno będzie miał większą pojemność niż olejowy bo jest dwa razy większy

 9. […] pisałem o grzejnikach aluminiowych a jeszcze wcześniej o grzejnikach w ogóle. Dziś napiszę kilka słów o grzejnikach […]

Leave a Response