Piece centralnego ogrzewania

Wyjaśnienie: piecem nazywa się urządzenie, które dostarcza ciepło bezpośrednio do pomieszczeń. Z tego powodu niepoprawne jest nazywanie centralnego źródła ciepła dla instalacji ogrzewczej piecem, jest to bowiem kocioł centralnego ogrzewania. W tym artykule opiszę natomiast możliwości zastosowania pieców, dostarczających ciepło bezpośrednio, jako źródła ciepła dla instalacji centralnego ogrzewania.

Piec jako taki dostarcza ciepło do pomieszczeń na dwa sposoby — poprzez konwekcję i promieniowanie. Konwekcja jest mechanizmem wymiany ciepła polegającym między innymi na tym, że ciepło odbierane jest od powierzchni pieca przez opływające go powietrze. Z konwekcją wymuszoną mamy do czynienia wtedy, gdy przepływ powietrza jest wymuszony przez jakiś zewnętrzny czynnik, na przykład przez wentylator (jak w przypadku pieców akumulacyjnych z rozładowaniem dynamicznym).

I dlatego tylko centralne ogrzewanie z dystrybucją ciepłego powietrza jako nośnika energii może być zasilane piecem.

Mamy z taką sytuacją do czynienia w dwóch przypadkach:

  • powietrznego ogrzewania podłogowego, znanego od starożytności jako hypocaustum, teraz sprzedawanego jako Legalett,
  • kominków z dystrybucją gorącego powietrza.

Ogrzewanie nadmuchowe w naszych domach jest stosowane rzadko ze względu na konieczność przetłoczenia dużych ilości powietrza, aby zrównoważyć straty ciepła z pomieszczeń. Woda jako czynnik grzewczy jest znacznie lepsza, ma bowiem znacznie większe ciepło właściwe i dlatego instalacje wodne są w naszym klimacie tak popularne.

W przypadku Legalettu, piec centralnego ogrzewania jest elektryczny. Uważam to za głupotę, by do drogiej instalacji ogrzewczej montować jeszcze źródło drogiego ciepła. Jeśli ogrzewanie elektryczne, to raczej rozproszone (piece akumulacyjne). Jeśli elektryczne i podłogowe, to tanie maty grzejne.

W przypadku kominka z dystrybucją gorącego powietrza, zakres wzorów kominków do wyboru jest tak szeroki, że nie starczyłoby całego bloga na ich prezentację i omówienie. Takie ogrzewanie powoli zaczyna być coraz popularniejsze, bo koszt rozprowadzenia ciepła w tej formie jest niższy, niż dla kominków z płaszczem wodnym.

One Response to “Piece centralnego ogrzewania”

  1. Karolina pisze:

    Jeśli chodzi o ogrzewanie gazowe to zdecydowanie polecam kotły kondensacyjne. Oszczędzają nawet do 30% gazu w porównaniu z kotłami tradycyjnymi.

Leave a Response